تهدیدات تلگرام

تهدیدات تلگرام

این روزها مشکلات پیام رسان ها فقط مختص به کشور ما نیست بلکه بسیاری از کشورها با مشکلات این حوزه دست و پنجه نرم میکنند.  این روزها مشکلات پیام رسان ها فقط مختص به کشور ما نیست بلکه بسیاری از کشورها با مشکلات این حوزه دست و پنجه نرم میکنند.در امریکا فروش اطلاعات مخاطبین توسط […]

این روزها مشکلات پیام رسان ها فقط مختص به کشور ما نیست بلکه بسیاری از کشورها با مشکلات این حوزه دست و پنجه نرم میکنند.
 این روزها مشکلات پیام رسان ها فقط مختص به کشور ما نیست بلکه بسیاری از کشورها با مشکلات این حوزه دست و پنجه نرم میکنند.در امریکا فروش اطلاعات مخاطبین توسط فیس بوک تبدیل به جنجال شده ، برخی کشورها به دلیل مشکلات پیام رسان های وی چت و واتس آپ این نرم افزار ها را تحریم کرده اند و بالاخره ‌در انگلستان ،‌ مالزی ،‌پاکستان و روسیه هم بحث مشکلات تلگرام مطرح است تا بدان جا که هفت کشور تاکنون تلگرام را تحریم کرده اند. در کشور ما نیز بحث تحریم تلگرام بنا به دلایل مختلف ضرورت پیدا کرده است .
خروج کلان داده ها از کشور
کلان داده در حقیقت حجم زیادی از داده است که شامل عکس، ویدیو،گزارشات روزانه، نوشته و اطلاعات روزانه و تراکنش‌‎های مالی، لینک‌های موتور‌های جستجوگر و دیگر داده ها می‌شود.
طبقه بندی این اطلاعات و جهت‌دهی به آنها می‌تواند باعث ذائقه سنجی جامعه هدف شود.
شبکه های اجتماعی امروز حجم زیادی از کلان داده ها را با خود دارند و همین امر باعث می شود که کشورها نسبت به پیام رسان های غیر بومی از خود واکنش نشان دهند.
در خلال انتخابات امریکا فیس بوک اطلاعات مخاطبین خود را معامله کرد و سهم بزرگی در پیروزی ترامپ ایفا نمود. مارک زاکربرگ، بنیانگذار و مدیرعامل فیس بوک در جلسه سنای آمریکا اعتراف کرد که با فروش اطلاعات کاربرانش به یک موسسه در کمپین انتخاباتی ترامپ به نام «کمبریج آنالیتیکا»، باعث شده که سهم عمده‌ای در پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا داشته باشد. البته این اولین بار نبود و فیس بوک بارها اطلاعات مخاطبین خود را فروخته بود
شبکه تلگرام نیز از این امر مستثنی نیست. دسترسی به اطلاعات حجم عظیمی از مردم ایران به سادگی این امکان را فراهم می سازد که این شبکه به راحتی در عرصه های مختلف کشور را دچار مشکل سازد
مامن تروریست ها؟
ترزا می نخست وزیر انگلستان به صراحت با توجه به اطلاعات به دست آمده تلگرام را مکانی برای مجرمان و تروریست ها می دانند .
در حادثه حمله به مجلس ایران هم تروریست‌ها از تلگرام برای ارتباط گیری استفاده کردند و حتی فیلم تهدید آمیز داخل مجلس را با همین پیام رسان انتقال می دادند.
تلگرام هیچ تضمینی برای عدم استفاده تروریست هایی مانند داعش نمی دهد و همین امر چالشی است که حتی کشورهای اروپایی نسبت به آن احساس خطر می کنند.
نکته دیگری که باید در خصوص آن تامل کرد ارتباط های آشکار و پنهان صاحبان تلگرام با رژیم صهیونیستی است ،‌تا جایی نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی رسما از لاشویلی یکی از صاحبان تلگرام تشکر و قدردانی می کند !
نابود سازی اقتصاد ملی
ایجاد ارز دیجیتالی در فضای تلگرام با نام گرام اقدام دیگری است که جای تامل دارد. در طول چند سال گذشته یعنی از ۲۰۱۳ تا به امروز تلگرام هیچ گونه آورده مالی برای صاحبانش نداشته حتی از طریق تبلیغات. اما به یکباره ارز دیجیتالی را مطرح می کنند در حالی که پیام رسان های محبوب تر با تعداد مخاطبین به مراتب بیشتر چنین اقدامی را انجام نداده اند .
راه اندازی ارز دیجیتال در پیام رسانی که بیش از نیمی از کاربران آن ایرانی هستند در حقیقت برای نابود سازی اقتصاد ایران است چرا که درصد مخاطبین ایران با هیچ کشوری در تلگرام قابل مقایسه نیست و در حقیقت مخاطب اصلی تلگرام در این ارز دیجیتال ایرانیان خواهد بود. در پیام رسانی که به قول ملکه انگلیس مامن تروریست هاست قطعا مامن قاچاقچیان و سوداگران مرگ نیز خواهد شد و معامله اسلحه،‌مواد مخدر نیز در این عرصه رواج می یابد
با مطرح شدن تحریم تلگرام ،‌خط ضد تبلیغی بر علیه پیام رسان های داخلی ایجاد شد برای القاع این موضوع که پیام رسان های ایرانی امنیت ندارند .این در حالی است که نه تنها امنیت این پیام رسان ها بسیار بالاتر از پیام رسان های خارجی است بلکه بنا به فتوای مقام معظم رهبری مبنی بر حفظ حریم خصوصی افراد و محرمانگی اطلاعات ،‌پیام رسان های داخلی مکلف به رعایت حریم خصوصی مردم نیز می باشند.
پایگاه بصیرت / مصطفی برزکار