بیست و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بسیج

بیست و پنجمین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم بسیج

مکان: تهران-بزرگراه بسیج- سازمان بسیج مستضعفین تاریخ: ۹ الی ۱۲ اسفند ماه معرفی داوران این دوره از مسابقات: حضور بیش از ۵۰۰ نفر از نخبگان و فرهیختگان قرآنی در این دوره از مسابقات سراسری قرآن کریم، باعث شده است که ۴ گروه داوری مجزا  جهت قضاوت و ارزیابی متسابقین مشخص شود که بحمد الله همگی […]

مکان: تهران-بزرگراه بسیج- سازمان بسیج مستضعفین

تاریخ: ۹ الی ۱۲ اسفند ماه

معرفی داوران این دوره از مسابقات:

حضور بیش از ۵۰۰ نفر از نخبگان و فرهیختگان قرآنی در این دوره از مسابقات سراسری قرآن کریم، باعث شده است که ۴ گروه داوری مجزا  جهت قضاوت و ارزیابی متسابقین مشخص شود که بحمد الله همگی از بزرگان عرصه قرآنی و از اساتید بنام و مطرح بین المللی می­باشند. بدین ترتیب ترکیب داوران بیست و پنجمین دوره از مسابقات سراسری قرآن کریم بسیج به شرح ذیل خواهد بود:

استاد امیر آقائی             استاد شاهمیوه             استاد امین پویا             استاد دولتی           استاد حشمتی         استاد دیانت

استاد رضا محمدپور       استاد عنایتی مقدم       استاد دکتر رحمانی       استاد خالدی          استاد ایازی             استاد صالحی

استاد محمد عباسی       استاد ادیب زاده            استاد منصوریان فر       استاد الوندی         استاد  سعیدیان       استاد لطفی نیا

استاد نافذ کلام             استاد ایمان صحاف        استاد بحرالعلوم            استاد معتز آقایی   استاد پور زرگری      استاد پرهیزگار

استاد حکیم باشی         استاد عباس هاشمی

 

ویژگی­ها و نوآوری های این دوره از مسابقات:

از جمله ویژگی ها و نوآوری های این دوره از مسابقات را می­توان به شرح ذیل بیان نمود:

  • برگزاری مسابقات در دو بخش گروهی (تیمی) و انفرادی: در این دوره از مسابقات سراسری دارالقرآن بسیج جهت پرشور بودن مسابقات و همچنین ایجاد فضای رقابت سالم در میان متسابقین برای اولین بار مسابقات را به صورت گروهی برگزار نموده است. بدین ترتیب که بیش از ۳۰ استان (هر استان یک تیم قرآنی) به رقابت خواهند پرداخت که هر تیم از ۴رشته تشکیل شده است. بدین شرح که در قسمت زیر ۱۶ سال اعضای گروه شامل حافظ ۱۰جزء، حافظ ۲۰جزء و ترتیل و قاری مجلسی می باشند.

بدیهی است که جمع امتیازات ۴ عضو گروه مشخص کننده رتبه گروه خواهد بود. فلذا هر عضو از هر گروه سعی خود را جهت بهبود افزایش کیفیت تلاوت خود خواهد کرد.

  • استفاده از وکیل و مشاور تلاوت و حفظ در روند مسابقات:

پس از تلاوت قاری، اساتید مطرح با عنوان بالا منتظر قاری می باشند تا علاوه بر گوشزد کردن نکات تلاوت، مشکلات قاری و ایرادات مد نظر خویش را با این بزرگواران در میان بگذارند.

  • ایجاد دو رشته متفاوت در قرائت:

معمولاً در میان قاریان، سه نوع تلاوت با عناوین مسابقه­ای، تقلیدی و مجلسی مرسوم می­باشد که هر کدام شرایط و اقتضائات خاص خود را دارا می باشند. در این دوره از مسابقات تلاوت تقلیدی و تلاوت مجلسی در عرصه مسابقات جهت تاثیرگذاری هر چه بیشتر در میان مستمعین تمهید شده است تا بتوان از دو ویژگی این تلاوت ها یعنی اثربخشی بیشتر و خاطره انگیز بودن در میان مردم استفاده نمود.که این به نوبه اجرا در نوع خود بینظیر می باشد .

  • تاثیر ۱۰% آزمون مفاهیم در مجموع امتیازات:

قرآن کریم کلام خداست و بی تردید انسانها هر اندازه از کلام خدا بهره می گیرند. برخی افراد به قرائت قرآن می پردازند، گروهی علاوه بر قرائت، آیات را حفظ می کنند و عده ای نیز علاوه بر حفظ بر ترجمه و تفسیر توجه دارند اما شکی نیست که عالی ترین ارتباط با قرآن درک عمیق و معانی آن است.

در راستای آمادگی و پیشرفت متسابقین در عرصه مفاهیم و گام برداشتن جهت تدبر و تعمق در قرآن آزمون مفاهیم و تاثیر ۱۰% آن در مجموع امتیازات برنامه ریزی شده است.لذا این برنامه به پیشرفت معنوی متسابقین نیز کمک شایانی می نماید .

 

 

مجموعه نمایشگاه های قرآنی

همزمان با برگزاری بیست و پنجمین دوره از مسابقات سراسری قرآن کریم بسیج، مجموعه نمایشگاه قرآن و عترت برپا شده است. این نمایشگاه از تاریخ چهارشنبه ۹/۱۲/۹۶ به مدت سه روز در قالب ۶ غرفه آغاز به کار کرده است

محمد بابائی مسئول کمیته فنی ، علمی آموزشی این دوره از مسابقات سراسری، هدف از برگزاری این رویداد را اشاعه و ترویج بیشتر فرهنگ و آموزه­های قرآنی در زندگی فردی و اجتماعی مردم به ویژه بسیجیان عنوان کرد.

وی افزود: غرفه علم و قرآن، غرفه تاریخچه دارالقرآن بسیج، غرفه طب و تغذیه قرآنی، غرفه خوشنویسی قرآنی، غرفه صنایع دستی و غرفه شهدای قرآنی از جمله برنامه­ های این نمایشگاه است.