چهار ویژگی ذاکر تأثیرگذار

چهار ویژگی ذاکر تأثیرگذار

پیرغلام اهل بیت(ع) بیان داشت: تنها راه تأثیرگذاری مداحی تقوا، تدین، زهد و ورع برای مداح به نحو احسن است که بتواند الگوی مناسبی برای مستعمین به خصوص جوانان باشد.

به گزارش صالحین, ماشاالله عابدی مداح و پیرغلام اهل بیت(ع) با اشاره به نقش ممتاز مداح و سخنران در جذب نسل نو انقلاب گفت: منتها در این رابطه مداح و واعظ باید نکاتی را رعایت کنند، البته در اینجا هر جذبی مورد تأیید نیست، جذبی که گرایش به دین، به امام حسین(ع)، گرایش به تقوا و معنویت بیاورد، مدنظر است.

وی با بیان اینکه مداحان به گنجاندن مباحث حماسی در اشعار آیینی اهتمام دارند، افزود: نمونه عینی و مسلم شعرهای حماسی زنده نگه داشتن مدافعان حرم است که حتی کودکان هم آن را زمزمه می‌کنند، در واقع در جامعه وضعیتی ایجاد شده که حمایت از مدافعان حرم به فرهنگ تبدیل شده است.

عابدی با تأکید بر  اینکه نقش مداحان در پررنگ‌ کردن مدافعان حرم بی‌بدیل است، خاطرنشان کرد: در رجزهای امام حسین(ع) و یاران حضرت اباعبدالله(ع) شعارهای حماسی و محرک هم دیده می‌شود، در همین راستا این کار را مداحان امروزه کم‌وبیش انجام می‌دهند.

وی با طرح این پرسش که چه کسی موجب شده که شعرهای محتوایی مدافعان حرم ورد زبان پیر و کودک شود، به نقش مداحان در گسترش شعائر الهی اشاره کرد و گفت: از آنجایی که مداح،‌ مداح بهترین افراد است که در حدی دست‌نیافتنی است، در قدم اول باید بیشتر به آن کسانی که مدح می‌کند، از منظر عمل، تقوا، پایبندی به دستورات دین، مبارزه با ظلم و فساد نزدیک‌تر باشد.

این ذاکر اهل بیت(ع) اظهار داشت: اگر مداحی اینچنین باشد، تأثیرگذاری‌ بسیار مؤثری خواهد داشت، بنابراین تنها راه آن تقوا، تدین، زهد و ورع برای مداح به نحو احسن است که بتواند الگوی مناسبی برای مستعمین به خصوص جوانان باشد و این جز با فضل و مدد الهی و عنایت اهل بیت(ع) به دست نمی‌آید.

منبع: فارس