برندگان صلح نوبل خواستار مداخله شورای امنیت در حل بحران مسلمانان روهینگیا شدند

برندگان صلح نوبل خواستار مداخله شورای امنیت در حل بحران مسلمانان روهینگیا شدند

به گزارش صالحین،به نقل از «آراکان نیوز»،پروفسور «محمد یونس» ، برنده جایزه صلح نوبل به همراه دیگر شخصیت های بین المللی و برندگان صلح نوبل نامه ،نامه سرگشاده ای را به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده و خواستار مداخله این نهاد برای پایان دادن به بحران روهینگیا شدند. آنها در این نامه که از سوی […]

به گزارش صالحین،به نقل از «آراکان نیوز»،پروفسور «محمد یونس» ، برنده جایزه صلح نوبل به همراه دیگر شخصیت های بین المللی و برندگان صلح نوبل نامه ،نامه سرگشاده ای را به شورای امنیت سازمان ملل فرستاده و خواستار مداخله این نهاد برای پایان دادن به بحران روهینگیا شدند.

آنها در این نامه که از سوی مرکز «یونس» در داکا توزیع شد،نوشتند:ما از شورای امنیت سازمان ملل می خواهیم تا اقدام فوری برای توقف حملات نظامی کورکورانه علیه شهروندان بی گناه روهینگیا که به زور از خانه های خود بیرون رانده شده اند،انجام دهند.

در این نامه آمده است:تراژدی انسانی و جنایت علیه بشریت در منطقه راخین میانمار ،مداخله فوری شورای امنیت سازمان ملل را می طلبد.اکنون زمانی است که انجام اقدامات قاطعانه برای پایان دادن به این خشونت ها نیاز است.

برندگان جایزه صلح نوبل در این نامه نوشتند:برخی از ما خشونت های سال گذشته علیه مسلمانان میانمار را محکوم کردیم و از شما خواستار مداخله شدیم اما شرایط هیچ تغییری نکرد.حالا از شما می خواهیم تا اقدامات قاطعانه ای را برای توقف خشونت عیله شهروندان بی گناه انجام دهید و صلح و آرامش را به راخین بازگردانید.

آنها برای اجرایی شدن پیشنهادات ارائه شده از سوی کمیته «عنان» ،پیشنهادهایی از جمله «انتصاب دوباره اعضای کمیته برای نظارت بیشتر بر اجرای پیشنهادها»،«انجام اقدامات فوری برای توقف موج مهاجرت ها»،«دعوت از ناظران و فعالان بین المللی برای بازدید از مناطق آسیب دیده»،«دعوت از مهاجران برای بازگشت به میانمار»،«ساختن اردوگاه ها در میانمار برای تسهیل توان بخشی مهاجران با بودجه و نظارت سازمان ملل»،«تضمین آزادی سیاسی و آزادی رفت و آمد روهینگیایی ها» و «دادن حق شهروندی به مسلمانان روهینگیایی» را مطرح کردند.

این نامه همچنین تاکید دارد که باید به دولت میانمار گفته شود که تغییر اساسی در رویکرد خود نسبت به مسلمانان روهینگیا اعمال کند.