تبیین مباهله در جامعه فرهنگ سازی شود

تبیین مباهله در جامعه فرهنگ سازی شود

آیت الله محمدی ری شهری گفت: باید بزرگداشت واقعه مباهله به همراه تبیین و بررسی ابعاد آن در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

به گزارش صالحین،آیت‌الله محمدمحمدی ری‌شهرری نماینده مجلس خبرگان رهبری و مفسر قرآن کریم، شامگاه چهارشنبه ۲۲ شهریور در همایش تبیینی مباهله که در تالار شیخ صدوق آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) برگزار شد، اظهار داشت: واقعه مباهله در دنیای اسلام اهمیت بسیار زیادی دارد چراکه بعد از جریان غدیر رخ داده که آیه تطهیر و حدیث کساء نیز به آن مربوط می‌شوند.

وی افزود: واقعه مباهله بسیار اهمیت دارد اما متاسفانه در دنیای اسلام حتی در بین شیعیان نیز به این موضوع کمتر توجه شده است، باید بزرگداشت واقعه مباهله به همراه تبین و بررسی ابعاد آن در جامعه فرهنگ‌سازی شود.

آیت الله محمدی ری شهری درباره صحت سند واقعه مباهله، گفت: در منابع بسیار معتبر اهل سنت و شیعه به لحاظ حدیثی، تفسیری، کلامی و تاریخی این واقعه به تواتر نقل شده است بنابراین کسی نمی‌تواند منکر صحت آن باشد.

این مفسر قرآن کریم با بیان فقط درباره تاریخ وقوع این واقعه اختلاف نظر وجود دارد، عنوان کرد: از بین همه اقوال بیشترین قول مربوط به پس از واقعه غدیر است.

نماینده مجلس خبرگان رهبری افزود: مباهله دستور الهی برای پاسخگویی پیامبر(ص) به عناد و لجاجت گروهی از بزرگان مسیحی بود که با وجود استدلالهای فراوان آنچه پیامبر(ص) فرموده بودند را نپذیرفتند.

وی ادامه داد: حضور اهل‌بیت پیامبر(ص) نشان حقانیت ایشان و حتی خلافت امیرمومنان امام علی(ع) بود که ائمه معصومین(ع) بارها به این مساله اشاره کردند.

آیت‌الله ری‌شهری در پایان گفت: مسلمانان نیز می‌توانند از مباهله درس گرفته و برای دعوت به اسلام ابتدا با استدلال و برهان، موعظه یا مناظره نیکو وارد شده اگر نشد به مباهله روی آورند.

منبع:شبستان