نقش روحانیون در کاروانهای حج بسیار مهم است

نقش روحانیون در کاروانهای حج بسیار مهم است

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری نقش روحانیون در کاروانهای حج تمتع را بسیار مهم و حساس دانست و تأکید کرد: روحانیون برای استفاده بهینه حجاج از فرصت عبادت و نیایش برنامه‌ریزی کنند.

به گزارش صالحین، حجهالاسلام والمسلمین سیدجواد مظلومی امروز در گردهمایی روحانیون در مکه مکرمه با اشاره به مسئولیتهای روحانیون در راهنمایی و ارشاد زائران تصریح کرد: نقش روحانیون در کاروانها بسیار مهم و حساس است.

وی افزود: هرچند فعالیتهای فرهنگی در حوزه مسئولیتهای روحانیون قرار دارد اما با توجه به ارتباط زائران با آنها می‌توانند در انجام کارهای اجرایی و تحمل سختیها نقش آفرین بوده و کمک کار مدیر باشند.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری با اشاره به اینکه امسال در سفر معنوی حج زائران تعداد روزهای بیشتری را در مکه مکرمه اقامت دارند، به حاضران توصیه کرد که برای استفاده بهینه حجاج از فرصت عبادت و نیایش، حضور در اماکن زیارتی، نمازهای جماعت و برنامه‌های قرآنی برنامه‌ریزی کنند.

حجهالاسلام والمسلمین مظلومی گفت: برای اوقات فراغت حجاج برنامه‌های مناسب برگزار کنید و در این برنامه‌ها مطالب کاربردی و قابل استفاده، معرفتی، هدایتی و ارشادی را ارائه کنند.

وی با اشاره به اینکه در سفر حج، زائر زندگی جمعی را تجربه می‌کند، اظهار کرد: دربرنامه‌های جمع خوانی قرآن، آیاتی را که در زندگی زائر تاثیر و در ارائه سبک زندگی اسلامی کاربرد دارد، بیان کنید.

معاون فرهنگی بعثه مقام معظم رهبری تاکید کرد: دراین سفر فرصت ارتباط چهره به چهره با زائر نباید نادیده گرفته شود چرا که از این طریق بسیاری از نکات را می‌توان به وی منتقل کرد.

به گزارش تسنیم،حجهالاسلام والمسلمین مظلومی همچنین با توجه به گرمی هوا و خستگی حجاج پس از ایام تشریق توصیه‌هایی به روحانیون در خصوص مراقبت بیشتر از زائران بیان کرد و گفت: تلاش شده است که طول سفر حجاج طبق برنامه انجام شود و از طریق دو فرودگاه جده ومدینه به موقع به کشور بازگردند.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای روحانی فاجعه منا درسال ۹۴ ، برای شهدای این فاجعه و حادثه سقوط جرثقیل درمسجد الحرام و شهدای حج سال۶۶ از خداوند متعال رحمت و غفران الهی مسئلت کرد.

این گزارش حاکی است در پایان این همایش حجهالاسلام والمسلمین عباس زهیری عضو شورای استفتاء بعثه مقام معظم رهبری در خصوص مسایل فقهی این ایام سخنرانی کرد و به سوالات حاضران پاسخ داد.

منبع:بسیج نیوز