نمازی که دین را زیر سئوال می برد/ بازخورد حضور ائمه جماعت در نمازهای ادارات حجت الاسلام ستار فرجی، دبیر کمیته فرهنگی شرکت شهروند:

نمازی که دین را زیر سئوال می برد/ بازخورد حضور ائمه جماعت در نمازهای ادارات

این کارشناس مسائل دینی، استقبال کارمندان و کارکنان از نماز جماعت ها را متوسط ارزیابی کرد و افزود: وقتی مخاطبان و کارمندان مجموعه به روحانی که در آن جا نماز برپا می کند اعتماد کنند راحت تر مشکلاتشان را مطرح می کنند.

حجت الاسلام ستار فرجی، دبیر کمیته فرهنگی شرکت شهروند در گفت وگو با خبرنگار صالحین، برگزاری نماز در مراکز و نهادهای مختلف دولتی و غیر دولتی را ضروری عنوان کرد و اذعان داشت: البته عده ای معتقدند این امر سبب کاهش مخاطبان مساجد می شود در حالی که هیچ منافاتی با این موضوع ندارد. افراد شاغل در ادارت امکان حضور در نماز جماعت ظهر مسجد را ندارند به همین دلیل منعی ندارد که بگوییم نماز در مسجد و مراکز و نهادهای دولتی و غیر دولتی برگزار شود. همچنین حضور ائمه جماعت در این مراکز سبب می شود که آن ها با مشکلات مخاطبان آشنا شده و کمک حال مجموعه شوند.

حجت الاسلام فرجی، درباره ویژگی های طلاب و ائمه جماعت برای برگزاری هر چه بهتر نماز در ارگان ها و نهاد به منظور جذب حداکثری افراد تأکید کرد: افرادی که می خواهند در چنین جاهایی نماز برپا کنند باید اطلاعاتی از آن مجموعه داشته و احکام را براساس نیازهای آن ها مطرح کند. یعنی مخاطب سنجی داشته باشند. نباید در چنین مجموعه های مطالبی مطرح شود که برای افراد مبتلابه نباشد. برای نمونه در مجموعه مسافرتی باید احکام سفر را بیان کند. همچنین مطالب خود را نسبت به سطح تحصیلات افراد مطرح کنند.

این کارشناس مسائل دینی، استقبال کارمندان و کارکنان از نماز جماعت ها را متوسط ارزیابی کرد و افزود: وقتی مخاطبان و کارمندان مجموعه به روحانی که در آن جا نماز برپا می کند اعتماد کنند راحت تر مشکلاتشان را مطرح می کنند. به همین دلیل ائمه جماعت باید در قدم نخست اعتمادسازی را پیگیری کنند. اعتمادسازی زمانی صورت می گیرد که افراد بدانند امام جماعت امین آن ها است.

حجت الاسلام فرجی، خواستار توجه بیشتر به مسائل مذهبی خانواده های کارکنان و کارمندان شد و خاطرنشان کرد: این موضوع را می توان با برگزاری همایش، اردو و مسابقات پیگیری کرد. مسلماً این کار سبب بالا رفتن سطح دانش خانواده ها و همچنین ایجاد رضایت برای کارکنان می شود. حتی مجموعه ها می توانند برای خانواده کارمندان خود کارگاه های خانواده برگزار کنند.

دبیر کمیته فرهنگی شرکت شهروند، درباره این که آیا حضور در نهادها و سازمان های مختلف روحانیون را به سمت وابستگی سوق نمی دهد، اضافه کرد: این موضوع ۵۰ درصد است، یعنی برخی از آن سازمان و نهاد حمایت صرف می کنند. به روحیه افراد بستگی دارد.

کارشناس مسائل دینی، درباره نگاه شرع به این که آیا برگزاری نماز جماعتی که در آن کار ارباب رجوع توسط کارمند(نماز خوان) مورد تأخیر قرار گیرد درست است یا خیر؟ گفت: در برخی ادارات ارباب رجوع حضور آن چنانی ندارد، برای این ها منع نیست.

وی در پایان عنوان کرد: ولی برای ادارتی که ارباب رجوع حضور دارد نماز جماعت باید به گونه ای برگزار شود که در انجام کار او خللی حاصل نشود. به گونه ای نباشد که صرف برپای نماز جماعت سبب تعطیلی یک ارگان، سازمان و نهاد شود. اگر این گونه شد خودش ضد تبلیغ علیه دین می شود و پسندیده نیست.

انتهای پیام/

راستگردانی