شهید حسن عباسپور

شهید حسن عباسپور

به نقل از صالحین: مشخصات شهید نام:حسن نام خانوادگی:عباسپور تاریخ تولد:دوشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۲۳ محل تولد:تهران محل شهادت:تهران- دفتر حزب جمهوری تاریخ شهادت:یکشنبه, ۰۷ تیر ۱۳۶۰ محل تحصیل:دانشگاه تهران ودانشگاه لندن رشته تحصیلی:برنامه ریزی و مدیریت سیستمهای انرژی مقطع تحصیلی:دکترا شغل:وزیر نیرو خلاصه زندگینامه شهید عباسپور در تاریخ ۱۳۲۳ در شهر تهران و در خانواده […]

به نقل از صالحین:

مشخصات شهید

  • نام:حسن
  • نام خانوادگی:عباسپور
  • تاریخ تولد:دوشنبه, ۲۴ مهر ۱۳۲۳
  • محل تولد:تهران
  • محل شهادت:تهران- دفتر حزب جمهوری
  • تاریخ شهادت:یکشنبه, ۰۷ تیر ۱۳۶۰
  • محل تحصیل:دانشگاه تهران ودانشگاه لندن
  • رشته تحصیلی:برنامه ریزی و مدیریت سیستمهای انرژی
  • مقطع تحصیلی:دکترا
  • شغل:وزیر نیرو

خلاصه زندگینامه

شهید عباسپور در تاریخ ۱۳۲۳ در شهر تهران و در خانواده ای متدین متولد گردید .
در سال ۱۳۴۲ از دبیرستان هدف با معدل ۱۸/۲ دیپلم ریاضی گرفت و در همان سال در کنکور دانشکده فنی دانشگاه تهران موفق شد و وارد آن دانشکده در رشته الکترومکانیک گردید. در دوران دانشکده فنی با مبارزات سیاسی ـ مذهبی و گروهی بر ضد رژیم ضد خلقی شاه آشنا شد و همراه با سایر دانشجویان مسلمان در تشکیل جلسات مذهبی ـ سیاسی فعالانه شرکت نمود .
از همفکران این دوره شهید عباسپور می توان از شهید دکتر محمود قندی و شهید مهندس ناصر صادق را نام برد .
در دوران دانشجویی در دانشکده فنی با گروههای مبارز دانشجویی و مسلمان ارتباط داشت و ضمن این که نهایت سعی و کوشش را در فراگیری دروس دانشکده به کار می برد لحظه ای از مطالعه کتابها و جزوات سیاسی ـ مذهبی غفلت نمی ورزید .
در سال ۱۳۴۶ از دانشکده فنی در رشته الکترومکانیک فوق لیسانس گرفت و جزء فارغ التحصیلان ممتاز این دانشکده شد و در آن تاریخ که یک سال از تأسیس دانشگاه صنعتی شریف گذشته بود که این دانشگاه احتیاج به استاد داشت و لذا مسئولین آن وقت تصمیم گرفتند ، تعدادی از فارغ التحصیلان ممتاز دانشکده های فنی ، پلی تکنیک و علوم را به استخدام این دانشگاه درآورند . شهید عباسپور در سال ۴۶ به همراه عده ای دیگر از فارغ التحصیلان ممتاز آن سال به استخدام دانشگاه شریف درآمد و تا سال ۵۰ در سمت استادیاری در آن دانشگاه مشغول به کار بود .
در این مدت علاوه بر فعالیتهای سیاسی ، همه روزه از ۷ صبح تا دیروقت در دانشگاه مشغول نوشتن کتاب و جزوه و حل مسائل دانشجویان و راه اندازی آزمایشگاه و غیره بود و دانشجویان آن شهید که در حال حاضر در توانیر و برقهای منطقه ای مشغول کارند خود گواه تلاش صادقانه ایشان در راه تربیت نسل فعلی می باشند .
سفر به خارج از ایران
در تاریخ تیر ماه ۵۰ به سوئیس رفت و در یکی از کمپانیهای معروف سوئیس مشغول به کار شد و مدتی در طراحی خط ۴۰۰ هزار ولت کبان ـ آنکارا که در آن تاریخ کمپانی مزبور مشغول طراحی آن بود ، کار نمود . دوباره به میهن بازگشت و سپس در سال ۵۱ برای طی دوره دکترا به دانشگاه لندن رفت و در تاریخ ۱۰/۱۱/۵۶ در رشته برنامه ریزی و مدیریت سیستمهای انرژی دکترای خود را گرفت و به ایران بازگشت و مجدداً در دانشگاه صنعتی شریف مشغول به کار شد .
در لندن ضمن شرکت فعال در اتحادیه انجمنهای اسلامی اروپا با اغلب گروههای مخفی و علنی مخالف رژیم به طور مستقیم و یا غیرمستقیم ارتباط داشت و به طور وسیعی دست به تکثیر و توزیع جزوات انقلابی بین دانشجویان و ایرانیان مقیم انگلیس می زد . به محض این که از ورود دانشجوی ایرانی جدید به انگلستان آگاه می شد به طور مستقیم و یا غیرمستقیم  با دانشجوی مربوطه تماس می گرفت و در صورتی که زمینه مناسب در او می یافت ، به یکی از جلسات محرمانه و هفتگی دعوت می نمود . جلسات در دو سطح تشکیل می شد ، یکی برای تازه واردین که در آن بیشتر بحثهای مذهبی و تفسیر قرآن صورت می گرفت و آن گاه در این جلسات افراد مطمئن و متعهد پس از مدتی به جلسات محرمانه تری که فعالیت سیاسی داشت عضوگیری می گردیدند . او در حالی که به شدت سرگرم مبارزه بر علیه رژیم منفور شاه بود ،‌هیچ گاه از تکمیل معلومات علمی و فنی نیز غفلت نمی ورزید و معتقد بود که ایران و بازسازی ایران به افراد متخصص و متعهد بی نهایت نیازمند است .
بازگشت به ایران
پس از بازگشت به ایران به همراه گروهی دیگر دست به ایجاد شبکه ارتباطی بین استادان مسلمان دانشگاههای مختلف و مدارس عالی زد و با ارتباطی که با دانشجویان مسلمان ایجاد شده بود مبارزات خود را بر عیله رژیم شاه ادامه داد .
در زمان دولت آموزگار به همراه عده معدودی از استادان هسته اولیه سازمان ملی دانشگاهیان را تشکیل داد که این سازمان قبل از انقلاب نقش برجسته ای در مبارزات مردم بر علیه شاه ایفا نمود . پس از مدتی شهید عباسپور به عضویت هیئت دبیره این سازمان انتخاب شد و در طراحی عملیات مبارزاتی این سازمان بر علیه رژیم نقش مهمی را به عهده گرفت . این سازمان دست به برگزاری هفته همبستگی زد که در آن ضربات محکمی بر رژیم گذشته وارد آمد و در تمامی دانشگاهها جلسات سخنرانی و تظاهرات عظیم به راه افتاد و رژیم برای مقابله با آن به کشتار ۱۲ آبان دست زد و آن گاه به همراهی عده ای دیگر تحصن وزارت علوم و دبیرخانه دانشگاه تهران را طراحی نمود که در تحصن وزارت علوم که منجر به شهادت استاد نجات اللهی شد ، شخص ایشان شرکت داشت و در این تحصن تمامی شبها به تبلیغ ایدئولوژی اسلامی می پرداخت .
چون سازمان ملی دانشگاهیان سازمانی بود که دارای فعالیت علمی بود و در آن افراد با ایدئولوژی های مختلف گرد آمده بودند و حدود مبارزات با آن ترکیب از چهارچوب معینی نمی توانست فراتر رود ، لذا در همان ایام به همراه عده ای از استادان مسلمان و مبارز دانشگاهها جامعه اسلامی دانشگاهیان را به وجود آورد که تا پیروزی انقلاب دارای فعالیت مخفی و زیرزمینی بود و در تشکیل اعتصابات و تظاهرات نقش کلیدی را داشت .در نوشتن بیانیه ها همیشه پیش قدم بود و در تکثیر و توزیع آنها بی نهایت کوشش نمود.بعد از پیروزی انقلاب در بازسازی ایران و تثبیت حکومت اسلامی آخرین تلاش خود را نمود و خانه و خانواده خود را رها نموده و دربست خود را در اختیار انقلاب قرار داده و شبانه روز نزدیک به هیجده ساعت کار و تلاش می نمود .
او تلاش در راه استمرار انقلاب اسلامی ایران را با فعالیت در حزب جمهوری اسلامی و همکاری با دیگر ارگانهای انقلاب ادامه داد .
شهید عباسپور در تاریخ ۱/۹/۵۸ به وسیله شورای انقلاب به سمت وزیر نیرو منصوب گردید که تا لحظه شهادت صادقانه در کابینه مکتبی برادر رجایی در این سمت تلاش و کوشش نمود .
مدیریت صحیح و انقلابی او باعث گردید در ظرف مدت کوتاهی فعالیتهای چشم گیری به وسیله وزارت نیرو در جهت خدمت به مستضعفین انجام گیرد ، برای مثال روند برق رسانی به روستاها با حداقل هزینه ، ۱۰ برابر گذشته بوده است و برنامه های جامعی برای آب رسانی و برق رسانی به شهرهای دورافتاده و ایجاد سدها و نیروگاهها پیش بینی شد .
از خداوند متعال خواستاریم که نیرویی به ما عطا کند که بتوانیم دنباله راه او و دیگر شهیدان ۱۴ قرن اسلام را ادامه بدهیم . خدمات بسیار ارزنده ای را چه قبل و چه بعد از انقلاب از خود به جا گذاشت و در راه استمرار انقلاب در حزب جمهوری همکاری نمود و بالاخره در فاجعه دفتر حزب به شهادت رسید.
فعالیت وزارت نیرو در زمان وزارت شهید عباسپور
وزارت نیرو در مدت وزارت برادر شهید دکتر عباسپور ،‌به علت مدیریت انقلابی و مکتبی و تلاش شبانه روزی او ، به راستی توانست گامهای بلندی برداشته و در این ارگان دولتی که وابسته به طرح ، اجرا و  نظارت خارجیان بود دگرگونیهای اساسی به عمل آمده و به راستی فعال شود . از عمده خدمات این مرد بزرگ ، حذف قراردادهای تحمیلی استعماری و تلاش در جهت خودکفایی صنعت آب و برق  و قراردادن طرحهای عمرانی در خدمت مستضعفین و به کارگیری نیروهای جوان و مومن در اداره امور مملکتی در حوزه فعالیت وزارت نیرو بود . برای گرامیداشت یاد آن شهید بزرگ ، می توان مطالب زیرا را به عنوان گوشه ای از فعالیت های او در حین وزارت ، نام برد :
۱ ـ در گذشته وزارت نیرو تنها واسطه ای بین دولت و پیمانکاران خارجی بود که پولهای بیت المال را بی حساب به جیب خارجیان می ریخت و عملاً خود در هیچ یک از فعالیتهای عمرانی شرکت نمی کرد . علاوه بر این ، تأسیسات مهم و شاهرگ حیاتی آب و برق در دست خارجیان بود . در صورتی که امروز وزارت نیرو طرحهای کوچک و بزرگی را خود به دست گرفته است و هر روز بر تجربه های خود در امر خودکفایی و استقلال می افزاید .
۲ ـ از مسائلی که برادر شهید عباسپور اهمیت خاصی برای آن قائل می شد ، رابطه موسسات عالی آموزشی دانشگاهها با ارگانهای اجرایی بود ، تا بدین وسیله هم دانشگاهها فعال گردند و کارشناسان ایرانی تجربه به دست آورند و هم این که جوانان متعهد بتوانند وزارت نیرو را در رسیدن به اهدافش یاری دهند . به همین لحاظ سمیناری از طرف وزارت نیرو جهت همکاری بیشتر با دانشگاههای کشور در آذرماه ۵۸ برگزار گردید که سرآغازی برای همکاریهای گسترده آینده گردید . همچنین طرح ایجاد یک نهاد انقلابی به نام ستاد آموزش و سازندگی که وظیفه جذب و آموزش نیروهای مومن به انقلاب را داشت  ، به وسیله شاگردان پیاده گردید و دانشجویان زیادی پس از آموزش ، در قسمتهای مختلف وزارت نیرو به کار گمارده شدند و خلائی را که پس از انقلاب حس می شد ، پرنمودند .
۳ ـ جهت آشنا نمودن ادارات با فرهنگ اسلامی و همچنین گسترش و نشر عقاید اسلام در سطح وزارتخانه و آموزشهای سیاسی ، طرح ایجاد دفاتر ارشاد و روابط عمومی در سطح سازمانهای تابعه وزارت نیرو به وسیله ایشان پیشنهاد گردید که در بعضی از سازمانهای تابعه با موفقیت پیاده شد .
۴ ـ نظر به وابسته بودن وزارت نیرو ، حتی ساده ترین وسایل نیز از خارج کشور وارد می گردید ، در صورتی که در ظرف یک سال و اندی وزارت ایشان لوازم و قطعات یدکی کوچک و بزرگی در کارگاههای وزارت نیرو به وسیله کارگران و تکنسینهای وزارتخانه ساخته شد و با کیفیت بهتر و هزینه بسیار کمتر مورد بهره برداری قرار گرفتند . برای نمونه کارخانه تیرسازی واقع در شیرگاه ساری با نظارت و برنامه ریزی کارشناسان این وزارت و همیاری سایر نهادها به کار انداخته شد و مبالغ هنگفتی از ارز کشور را که قبلاً صرف خرید این تیرهای چوبی از اروپا جهت برق رسانی می گردید ، صرفه جویی نمود .
فعالیتهای وزارت نیرو در دو بخش عمده آب و برق خلاصه می شود . وزارت نیرو در بخش برق وظیفه دارد از تأسیساتی که از گذشته باقی مانده است مراقبت ایمنی به عمل آورده و تداوم کار در حال حاضر تأسیسات تولید برق : سدها ، نیروگاه ها و همچنین پست های انتقال نیرو به وسیله برادران ایران به فعالیت خود ادامه می دهند و برق کشور را علی رغم مشکلات فراوان تأمین می کنند. طبق آخرین آمار منتشر شده از سوی وزارت نیرو تا پایان سال ۵۹ ، این وزارتخانه توانسته است تا پایان آذرماه سال  ۵۹ انرژی تولید شده توسط موسسات برق را به ۱۵۵٫۵میلیون کیلووات ساعت برساند که معادل ۹۷۰ میلیون کیلووات ساعت ( ۷/۶ درصد ) نسب به ۹ ماهه سال قبل ( ۱۴۵۳۵ میلیون کیلووات ساعت ) افزایش داشته است از این مقدار برق تولید شده در ۹ ماهه اول ۵۹ حدود ۱۱۲۳۶ میلیون کیلووات ساعت از طریق نیروگاههای حرارتی و بقیه از طریق نیروگاههای آبی تولید شده است طبق آمار وزارت نیرو در پایان ۹ ماهه سال ۵۹ قدرت نصب شده در نیروگاههای تحت مدیریت وزارت نیرو به ۸۷۷۹ هزار کیلووات رسیده است که معادل ۸۶۱ هزار کیلووات ساعت ( ۹/۱۰ درصد) افزایش داشته است .
در هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰، دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی، در حالی که جمعی از مسوولان نظام، همچون آیت‏الله‏ بهشتی رییس دیوان عالی کشور، چهار وزیر، دوازده معاون وزیر و بیست و هفت نماینده مجلس در جلسه هفتگی حزب حضور داشتند، منفجر شد.
منبع: شهدای نخبه